Kategorie: Wszystkie | NEWSY | Nowinki | Teamy
RSS
czwartek, 08 września 2016
(8.09.) Liberty Media będzie nowym właścicielem cyklu!
Amerykańska korporacja Liberty Media, którą kieruje John Malone, stanie się właścicielem Formuły 1, odkupując prawa od funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners i jego historycznego szefa Bernie Ecclestone'a za 4,4 miliarda dolarów.
Pierwszym krokiem do przejęcia kontroli nad Formułą 1 będzie zakup 18,7 proc. udziałów za 761 mln dolarów. Stopniowo, do końca pierwszego kwartału 2017 roku, Liberty Media uzyska 100 proc.


Prezesem Formuły 1 zostanie Chasey Carey, dotychczasowy wiceprezes przedsiębiorstwa branży medialnej i telewizyjnej 21st Century Fox.

85-letni Ecclestone nadal będzie pełnić funkcję dyrektora generalnego F1. "Pozostanę na swoim stanowisku. Będę robić wszystko, co robiłem do tej pory, prowadzić negocjacje z organizatorami wyścigów, ze stacjami telewizyjnymi" - oświadczył.


Brytyjczyk jest związany z Formułą 1 od końca lat 70. Wówczas kupił prawa marketingowe i telewizyjne. Później jego rola była coraz większa. To on decyduje także o tym, jak zbudowany jest kalendarz i gdzie odbywają się wyścigi Grand Prix.


62-letni Carey przedstawia się jako wielki fan tego sportu. "Widzę przed Formułą 1 wielką szansę dalszego rozwoju" - oświadczył w komunikacie.

Formuła 1, której każdy z wyścigów ogląda na świecie średnio 400 mln telewidzów, będzie kolejnym sportem w palecie Liberty Media. Amerykańska korporacja jest już właścicielem drużyny baseballowej Atlanta Braves oraz posiada udziały w Formule E, która organizuje wyścigi bolidów elektrycznych.


Archiwum